Jak zorganizować wymarzony ślub?

Opublikowany 2012/03/20

Jolanta Kwaśniewska - autorka książki "Lekcja stylu dla par" - odpowiadała na pytania dotyczące organizacji ślubu i wesela. Udzielała swoich rad również tym, którzy zastanawiają się, jak się zaręczyć oraz jak wspólnie poukładać sobie życie

Jak zorganizować wymarzony ślub?
rozmowa z 20 marca 2012 
Źródło: Czat Onet - http://czat.onet.pl/ 
Czytaj na stronie źródłowej:http://czat.onet.pl/1658031,1,2,archiwum_dyskusji.htmlrapsodija: Z moim chłopakiem chcielibyśmy zorganizować prawdziwe zaręczyny. Takie z obiema rodzinami. Jak się za to zabrać? Czy spotykać się tylko z rodzicami czy zaprosić też dziadków? 

Jolanta Kwaśniewska: Wszystko zależy od Was samych. Jeśli w Waszych rodzinach dziadkowie odgrywają dużą rolę, to możecie zorganizować zarówno spotkanie z rodzicami jak i z dziadkami. W obecnych czasach młodzi przeważnie nie chcą przy zaręczynach byli nawet rodzice. Tak, czy tak najważniejsza jest fajna atmosfera w czasie spotkania z rodzicami i dziadkami czy też bez nich. 

rapsodija: Czym kierować się przy wyborze gości, aby nikt nie poczuł się urażony? 

Jolanta Kwaśniewska: To ogromnie ważna sprawa. Najważniejsze, by wybierać gości wg klucza zrozumiałego dla obydwu rodzin. Jeśli nie chcecie wydać zbyt dużo pieniędzy na ślub, to ważne by na uroczystości byli tylko najbliżsi. Wtedy jednak musimy jasno wszystkim wytłumaczyć powody, dla których nie zostali zaproszeni. 

Jolanta Kwaśniewska: Dla mnie rodziną są Ci, którzy są ze mną szczególnie blisko, nawet jeśli nie są spokrewnieni. Ważni są dla mnie przyjaciele, którzy są ze mną na dobre i na złe. Proponuję, by zrobić karteczki ze wszystkimi zaproszonymi - zobaczmy jak mamy ich posadzić by było to optymalne, by mieli ze sobą o czym rozmawiać oraz oczywiście, by posadzić daleko od siebie wrogów :) 

~gos1000: Czym zająć dzieci podczas wesela? Mamy wśród gości 2,3,4 latki. Jak zorganizować im czas? 

Jolanta Kwaśniewska: Jeśli macie w swoich rodzinach "kaowców" czyli starsze dzieci, które mają predyspozycje do zajmowania się młodszymi, to warto stworzyć dla nich osobny kącik. Jeśli dzieci źle znoszą takie uroczystości, hałas, to najlepiej nie zabierać ich ze sobą. Warto pomyśleć też o jakiś drobiazgach, które potem będą dzieciakom przypominały o uroczystości. 

~kasia: Wiem, że ubranie białej sukienki na ślub to nietakt. A co z czarnymi? Czy wypada przyjść w takiej "smutnej" kreacji na czyjś ślub? 

Jolanta Kwaśniewska: Nie, nie wypada - biel to kolor zarezerwowany dla Panny Młodej, natomiast czerń to kolor żałoby. Warto skonsultować między sobą strój, by uniknąć faux pas. 

~gos1000: W jaki sposób najlepiej jest wręczać zaproszenia? Czy powinno się to robić osobiście? 

Jolanta Kwaśniewska: Tak jest, zwłaszcza najstarszym członkom rodzin lub ogólnie najstarszym gościom. Para Młoda powinna zrobić to osobiście. Gości, na których nam najbardziej zależy najlepiej uprzedzić wcześniej o tym fakcie, zachowując odpowiednie wyprzedzenie. Wszystko po to, by każdy mógł zabukować ten dzień specjalnie na wasz ślub i wesele. 

~Ann: Witam! Niedługo bierzemy ślub, czy nadal modne jest wybieranie tzw. kolorów przewodnich na wesele/ślub? Jeśli tak, to co najlepiej wybrać?

Jolanta Kwaśniewska: Państwo młodzi wybierają taki przewodni kolor, który dominuje podczas uroczystości. Czyli najlepiej taki, który jest widoczny w dekoracjach kościoła, samochodu, a potem sali. Warto przemyśleć to wcześniej, wszystko zależy od naszej pomysłowości. Obecnie jest bardzo dużo różnych, niekiedy świetnych rozwiązań. Przeglądając czasopisma dotyczące ślubów możemy zobaczyć olbrzymią paletę pomysłów, często całkiem zwariowanych :) 

~gosiaczek: Czy można zorganizować fajne wesele, stosunkowo tanim kosztem? 

Jolanta Kwaśniewska: Można. Nic na siłę - jestem przeciwniczką powiedzenia "zastaw się, a postaw się". Jeśli nie mamy za dużo pieniędzy, to zorganizowanie wesela tylko dla najbliższych jest zupełnie zrozumiałe. Najważniejsze jest, by spędzić ten dzień z naprawdę bliskimi osobami, by była naprawdę dobra zabawa. Można zrobić jedzenie własnym sumptem dogadując się z przyjaciółmi, którzy pomogą w przygotowaniach, np. każdy coś zrobi do jedzenia, koleżanki upieką ciasta. Pomysłów na imprezę za niewielkie pieniądze jest naprawdę mnóstwo - hurtowe zakupy, można pomyśleć o pozyskaniu sali za darmo itp. Osobiście przeraża mnie fakt, kiedy młodzi biorą duże kredyty, by urządzić wesele, a potem nie mają z czego tego spłacić. 

~kasia: Jak to jest z kosztami ślubu? Istnieje jakiś podział, kto za co powinien płacić? 

Jolanta Kwaśniewska: To się na szczęście zmienia. Dawniej rodzice pana młodego płacili za alkohol i wiązankę natomiast gro kosztów spoczywało po stronie panny młodej. Dziś częściej rodziny dzielą się po połowie, bądź każda rodzina płaci za zaproszonych przez siebie gości. 

~M_M: Czego nigdy nie powinno zabraknąć na idealnym weselu? Od strony organizacyjnej 

Jolanta Kwaśniewska: Dobrego humoru i dobrej muzyki. Tak naprawdę wszystko jest ważne - przede wszystkim nie może zabraknąć dobrej organizacji 

~Ann: Co wypada podarować gościom weselnym, aby było oryginalnie i niebanalnie? 

Jolanta Kwaśniewska: To zależy od inwencji. Bardzo podobał mi się pomysł na własnoręcznie wykonane słodycze. Możemy mnożyć dziesiątki pomysłów - powinniśmy pomyśleć, co gościom mogłoby sprawić największą radość.

Mila2306: Witam Panią bardzo serdecznie. Mam takie pytanie. W lipcu przyszłego roku wychodzę za mąż. Razem z moim narzeczonym zastanawiamy się nad listą gości. Z jednej strony chcielibyśmy małe wesele w gronie najbliższej rodziny, rodziców, chrzestnych i przyjaciół, ale z drugiej strony nie chcemy, by część rodziny się na nas pogniewała, jeżeli nie zostałaby zaproszona. 

Jolanta Kwaśniewska: Głęboko współczuję - niestety często tak bywa. Trzeba rozważyć, co będzie dla Was ważniejsze - spokój w rodzinie czy też poniesione koszty. To bardzo trudny wybór, z którym spotka się każda młoda para. 

~Ola: Jak wybrać tę idealną suknię? Przecież jest ich tak dużo. 

Jolanta Kwaśniewska: Najsensowniej jest wybierać suknię z kimś kto ma podobny gust do nas. Najlepiej jest też wziąć ze sobą mamę lub przyjaciółkę, która zawsze nam dobrze doradzi. Najważniejsze byśmy czuły się w sukni jak w drugiej skórze. Kwestie mody są drugorzędne. Jestem zwolenniczką klasyki jeśli chodzi o wygląd sukien. Weźmy np. suknię księżnej Diany. Przedstawiała bogactwo i na tamte czasy była piękna, ale dzisiaj już raczej niekoniecznie nam się podoba. Weźmy pod uwagę to, że za klika, kilkanaście lat będziemy oglądać zdjęcia z naszego ślubu. Dlatego jestem zwolenniczką stonowanej klasyki, która zawsze będzie wyglądać dobrze. 

~llleei: Jak podziękować rodzicom za pomoc w organizacji, kiedy z jednej strony rodzice nie żyją? 

Jolanta Kwaśniewska: Trzeba to zrobić bardzo delikatnie, wspominając, że ogromnie żałujemy, że nie ma dziś z nami tych osób. To bardzo ważne, by nie omijająć tego tematu. Należy ładnie ubrać to w słowa - podkreślając rolę zmarłych rodziców. 

~mimi: Jako, że mój wielki dzień zbliża się dużymi krokami, mam pytanie odnośnie zespołu. Stolik dla zespołu i fotografa wypada umieścić razem z wszystkimi gośćmi czy osobno? W moim wypadku sala jadalna i taneczna są osobno. 

Jolanta Kwaśniewska: To zależy od tego, co to za zespół. Jeśli to ktoś znajomy, to nie ma nic przeciwko, by zasiedli razem z wszystkimi. Natomiast jeśli mamy dwie sale, a sam zespół wolałby odpocząć osobno, warto to wykorzystać i w ten sposób przedstawić to muzykom. 

ambasador_haszu: Jak dobierać menu weselne? Co jest najczęściej podawane na weselnym stole? 

Jolanta Kwaśniewska: Z reguły podajemy mięso - ważne by było w czym wybierać: drób coś tłustszego (wołowina, wieprzowina) i ryba. Pamiętamy o osobach na diecie i wegetarianach, a zatem sałatki i owoce. Trzeba wcześniej dobrze to sobie zaplanować. Dla osób starszej daty również, nie wszystkie "współczesne", wymyślne dania będą jadalne. 

~Annulka: Ja z koli mam dylemat dotyczący fryzury. Czy diademy są jeszcze modne? Czy raczej jakieś stroiki, czy żywy kwiatek. Dodam, że sukienka jest skromna, a welon do ramion dwuwarstwowy. 

Jolanta Kwaśniewska: Przy taki welonie może być niewielki diadem. Jeśli sukienka jest skromna powinniśmy zdecydować się na coś niewielkiego. Zależy to również od fryzury. Jeśli jest już welon, to może jakieś małe kwiatuszki. Teraz ozdób do włosów jest pełno na rynku, więc na szczęście jest w czym wybierać. 

~amelia: Jaka muzyka na wesele? Dj czy zespół? 

Jolanta Kwaśniewska: Wszystko zależy od tego jak to sami czujecie - często osoby planujące ślub, jeśli gdzieś słyszą fajny zespół, to od razu biorą do niego kontakt. Czasami warto popytać się wśród znajomych, rodziny o kontakt dobrego zespołu, który będzie umiał odpowiednio wczuć się w klimat weselnych gości. Pamiętajcie, że trzeba tez pomyśleć też o seniorach - oni również powinni móc dobrze się bawić. Muzyka powinna podobać się również im - Wy też kiedyś będziecie seniorami:) 

calyx: Witam. Co robić, kiedy rodzice są w separacji od wielu lat i żyją ze sobą przysłowiowo - jak pies z kotem - a jak wiadomo, oboje powinni znaleźć się na ślubie i weselu? Co począć w takiej sytuacji? 

Jolanta Kwaśniewska: Niestety często tak się zdarza - to jest dylemat, który każde z Was powinno rozstrzygnąć indywidualnie. Jeśli chcemy, by pojawili się oboje rodzice, to powinniśmy starać się przekonać oboje rodziców do tego. Wiele zależy od dojrzałości byłych małżonków. Nic na siłę - trzeba to racjonalnie ułożyć sobie w głowie i porozmawiać z rodzicami. 

~llleei: Czym obdarować państwa młodych zamiast kwiatów? 

Jolanta Kwaśniewska: Wydaje mi się, że państwo młodzi powinni sami wskazać cel na jaki goście powinni przekazać środki, które przeznaczyliby na kwiaty. Czasami są to przybory szkolne, które są przekazywane do domów dziecka. Czasem można też rozejrzeć się dookoła – może obok sąsiadka samotnie wychowuje dzieci, nie stać ją na wiele rzeczy. W ten sposób też możemy pomóc. 

rapsodija: A czy mocno kolorowe, przykuwające uwagę sukienki nie są gorsze niż ta czerń, np. złamana czerwienią? Czy bardziej odciągają uwagę od panny młodej? 

Jolanta Kwaśniewska: Przyznaję, że jestem zwolenniczką pasteli - tego typu kolory są moim zdaniem najbardziej odpowiednie na śluby. Czerń jest związana tradycyjnie z żałobą, dlatego jest to nietakt. 

~gacek_1981: Organizujemy wesele. Chciałbym zaprosić delegacje z pracy. Jak to zrobić, czy z osobami towarzyszącymi czy samych? Pracuję w męskim gronie, 30. Osób, wszystkich oczywiście nie mogę zaprosić. 

Jolanta Kwaśniewska: Na wesela zapraszamy z osobami towarzyszącymi. Dalszy dobór zależy już od nas - czy zaprosimy na zasadzie starszeństwa, koleżeństwa czy też stażu wspólnej pracy. To trudny wybór, niemniej jednak zaproszenia na wesele zawsze są podwójne. 

~kasia: Widziałam kiedyś na ślubie jak najpierw wchodził pan młody z orszakiem (druhnami), za nimi drużbowie, a później panna młoda z ojcem. Przyznam, że zdziwiła mnie ta cała procesja. To chyba mało eleganckie i zupełnie niepotrzebne? 

Jolanta Kwaśniewska: To jest właśnie inwencja, na którą mogą sobie pozwolić młodzi - to bardziej w amerykańskim stylu. Cóż świat się zmienia, jeśli podobało się to młodym, to chyba jest ok, choć w naszej tradycji jest inaczej. 

~M_M: Jaki taniec najlepiej wybrać na ten pierwszy? 

Jolanta Kwaśniewska: Co komu w duszy gra:) Zależy od tego, co lubicie. Pewnie dziadkom bardziej podobał by się klasyczny walc, ale jeśli tylko młodzi mają ochotę zatańczyć, to co lubię, to czemu nie. Kiedyś byłam na weselu, gdzie para młodych wykonała rumbę na pierwszy taniec. Pięknie to zrobili. Namawiam nowożeńców, by Ci korzystali ze szkół tańca. 

FIFTH: Jaki najodpowiedniejszy strój dla trzydziestopięcioletniej panny młodej? 

Jolanta Kwaśniewska: Tutaj nie ma jednego wzorca - zależy to głównie od typu urody, od naszych kształtów. Tak jak mówiłam wcześniej - najważniejsze by w sukni czuć się komfortowo przez całą uroczystość. Pamiętajmy że zapewne bedzie nam towarzyszył stres - suknię wybierajmy z głową, przy wyborze niech towarzyszy nam ktoś zaufany. 

Jolanta Kwaśniewska: Dziękuję wszystkim za pytania - pozdrawiam bardzo serdecznie 

Jolanta Kwaśniewska: Życzę wielu udanych ślubów, wesel i dużo szczęścia. Samych aniołów! 

Oryginalny tekst można znaleźć na: Czat Onet -http://czat.onet.pl/1658031,1,2,archiwum_dyskusji.html